Worek próżniowy
Proces z użyciem worka próżniowego łączy elementy laminowania ręcznego z formowaniem z zastosowaniem podciśnienia. Polega na zamknięciu pod workiem próżniowym ułożonego „na mokro” laminatu, następnie odessaniu powietrza, co powoduje dociśnięcie poszczególnych warstw laminatu i odessanie nadmiaru żywicy.
Technologia ta wymaga przygotowania instalacji podciśnienia, do której niezbędna jest pompa próżniowa, przewody, regulator, manometr oraz materiały pomocnicze (folie, taśmy itp.).
Jak już wspomniano na początku, proces rozpoczyna się tak jak standardowe laminowanie ręczne, na przesycaniu warstw zbrojących żywicą. Następnie na laminacie układa się tkaninę delaminacyjną (peel-ply), folię perforowaną oraz tkaninę oddychającą. Całość przykrywa się workiem próżniowym (folią przeponową), która za pomocą taśmy uszczelniającej zamocowana jest do obrzeży formy. W przypadku form o małych kubaturach, możliwe jest zastosowanie rękawów foliowych, w które wkładamy całą formę i uszczelniamy jedynie końce rękawa.
Pracująca instalacja pozwala na odessanie powietrza z laminatu, odpowiedni docisk poszczególnych warstw oraz odessanie nadmiaru żywicy z laminatu. Dlatego też elementy wykonane tą metodą cechują się większym udziałem zbrojenia w laminacie, większą dokładnością wytwarzania a to bezpośrednio przekłada się na zwiększenie jakości i własności wytrzymałościowych gotowego elementu.
Proces wytwarzania kompozytów w technologii worka próżniowego – kliknij w obrazek poniżej aby wyświetlić video: